آب، فاضلاب و پایش آب

تجهیزات مورد نیاز برای آزمایش آمونیاک در آزمایشگاه آب :

اسپکتروفتورمتر ، محلول فنل، سیترات قلیایی، سدیم هیپوکلریت،محلول اسید کننده، قطره چکان.

تست آزمایش نیترات داخل آب : نیترات یکی از عوامل آلاینده منابع آب های زیر زمینی می باشد. به دلیل گسترش کشاورزی و فعالیت های انسانی افزایش پیدا کرده می باشد.

دلایل عمده ی ورود نیترات به آب :

فضولات حیوانی، زباله های شهری، تجزیه ی گیاهان، آب های نیترات دار، فاضلاب های خانگی و شهری و… است. به طور کلی مقدار نیترات نباید بیشتر از 50 میلی گرم در لیتر باشد.نمونه های نیترات هم مانند آمونیاک، باید بلافاصله بعد از نمونه برداری، در آزمایشگاه آب آزمایش شود. نمونه ها نباید اسیدی باشد. نیترات به خودی خود خطرناک نمی باشد اما زمانیکه به نیتریت تبدیل می گردد سرطان زا می شود. نیتریت با هموگلوبین خون ترکیب می گردد و مواد سمی تولید می کند و اختلال در تنفس و اکسیژن خون ایجاد می کند. حالت استاندارد در غلظت نیترات در آب 10 میلی گرم در لیتر است.
در ازمایشگاه آب روش های مختلفی برای اندازه گیری مقدار نیترات در آب وجود دارد. وقتی آب غیرآلوده باشد و مواد آلی آن کم باشد می توان از روش اولترا ویوله (uv) استفاده کرد.

تجهیزات مورد نیاز برای اندازه گیری نیترات آب :

اسپکتروفتومتر، UV ، ترازوی حساس، وسایل شیشه ای مورد نیاز، اسید کلرید، محلول استوک نیترات.

تست آزمایش کلر باقیمانده در آب : این آزمایش در آزمایشگاه آب به جهت بررسی مقدار کلر در آب استخر ها انجام می گردد. آب استخر باید چندین دفعه مورد آزمایش (جهت تعیین کلر آزاد باقیمانده در آب) قرار بگیرد. نمونه های آزمایش باید از قسمت کم عمق و عمیق استخر برداشته شود. تمام این آزمایش ها بستگی به ph آب دارد. کلر باقیمانده ی استاندارد، 1 تا 3 میلی گرم در لیتر باید باشد. معمولا استخر هادارای دستگاه کلر زنی اتوماتیک می باشند.

خواص شیمیایی و باکتریولوژیکی آب استخر باید با استاندارد های ملی مطابقت داشته باشد. دستگاه کلرزنی باید قابلیت حذف کردن تمام ترشحات دهانی، بینی، پوست و دفع ادرار شناگران را داشته باشد. این دستگاه در آزمایشگاه آب جهت داشتن قابلیت های لازم چک می شود. رنگ و بوی آب هم در آزمایشگاه آب مورد بررسی قرار می گیرد. بیماری های عفونی پوستی و تنفسی از بیماری های رایج در آب استخر می باشد که باید به صورت دقیق در آزمایشگاه آب بررسی گردد. لوله کشی ها باید از آلوده شدن آب تصفیه شده خودداری کنند. سیستم پیش کلرزنی و کلرزنی نهایی باید از یکدیگر جدا باشند.

لیست تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی آب، فاضلاب و پایش آب

1.سپکتروفتومتر تخصصی آب و فاضلاب
2. دستگاه جذب اتمی (Atomic Absorption)
3. کروماتوگراف جرمی GC-MS
4. یون کروماتوگراف ION Chromatograph
5. HPLC دو حلاله و چهار حلاله
6. فلیم فتومتر
7. کدورت سنج رومیزی و پرتابل
8. pH متر پرتابل و رومیزی
9. EC متر رومیزی و پرتابل
10. BOD متر
11. راکتور COD به همراه فتومتر
12. آون معمولی و فن‌دار
13. انکوباتور معمولی و یخچالدار
14. CO2 انکوباتور
15. سیستم تمام اتوماتیک هضم و تقطیر
16. ترازوهای آزمایشگاهی با دقت‌های مختلف
17. آب مقطر‌گیری یکبار و دوبار تقطیر
18. هود آزمایشگاهی میکروبی (لامینار) و هود شیمیایی
19. فریزر آزمایشگاهی
20. مواد شیمیایی
21. محیط کشت
22. شیشه آلات آزمایشگاهی
23. چینی آلات آزمایشگاهی

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی آب، فاضلاب و پایش آب

هر آزمایشگاهی نیاز به اندازه گیری یک پارامتر مهم در حوزه ی استاندارد های خود دارد.

اندازه گیری ph :

برای اندازه گیری ph آب، تجهیزات مورد نیاز دستگاه ph متر و لوازم شیشه ای مختلف برای تست ph آب است.

اندازه گیری دما :

در بعضی آب ها، دما باید حالت استاندارد خود را داشته باشد. برای اندازه گیری دما از دماسنج آزمایشگاهی یا ترمومتر استفاده می گردد. این دماسنج ها باید قابلیت اندازه گیری دما از 10 تا 50 درجه سلسیوس را با دقت 0.5 تا 1 درجه و همچنین 10 تا 150 و 10 تا 260 درجه را داشته باشد.

تجهیزات آزمایشگاه آب ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی آب، فاضلاب و پایش آب

تست اکسیژن داخل آب (BOD) : مقدار اکسیژن در داخل آب برای نیاز های مختلف، مانند آب آشامیدنی، آب کشاورزی، آب صنعتی،استخری، گاوداری و… اندازه گیری می گردد. برای اندازه گیری این پارامتر، نیاز به انکوباتور (20 درجه سلسیوس)، شیشه BOD دردار 300 میلیمتری، وسایل شیشه ای مختلف است.

تست اکسیژن خواهی داخل آب (COD) :

وسایل مورد نیاز برای آزمایش COD = اجاق برقی 6 خانه، بالن ته گرد پیرکس، مبرد مارپیچ. در آزمایش های COD می توانید از راکتور های مخصوص COD استفاده کنید.
تست آزمایش نیتریت داخل آب : نیتریت موجود در آب آشامیدنی، ترکیبات آلاینده ی ازت می باشد. نیترات بدون بو، رنگ و طعم می باشد و فقط با آزمایش در آزمایشگاه آب قابل تشخیص است. نیترات زیادی در داخل آب موجب سرطان می گردد. بنابراین برای آب آشامیدنی کودکان، زنان باردار، مادران شیرده و سالمندان این تست ضروری می باشد. آزمایش اولیه ی نیترات برای یافتن اندازه ی دقیق نیترات در آب میباشد. چون آب های طبیعی دارای نیترات (کمتر از حد مجاز)

تست آزمایش آمونیاک در داخل آب :

امکان وجود آمونیاک در آب های سطحی کمتر یا مساوی 0.1 میلی گرم در لیتر بر حسب ازت یافت می گردد و اگر غلظتی بالاتر از این عدد باشد نشان دهنده ی آلوده شدن آب از طریق فاضلاب شهری یا پساب صنعتی می باشد. آمونیاک یک ماده ی گازی بدون رنگ می باشد که اشک آور و خفه کننده نیز است. حضور آمونیاک باعث اختلال در تنفس آبزیان می شود و همچنین باعث افزایش PH می گردد.

آمونیاک در آزمایشگاه آب

نمونه های انتخاب شده برای آزمایش تست آمونیاک در آزمایشگاه آب حتما باید تازه باشد. اگر از 24 ساعت گذشته باشد باید در دمای منفی 20 درجه فریزر قرار بگیرد. نمونه ی موجود در آزمایشگاه آب نباید اسیدی گردد. اگر اسیدی شود باید با NaoH یا KOH خنثی شود. حضور دخالت کننده ها در اندازه گیری در آزمایشگاه آب بسیار ضروری است.