ژنتیک‌، آسیب‌شناسی و بیوتکنولوژی

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ژنتیک‌، آسیب‌شناسی و بیوتکنولوژی ، نیتروژن مایع

نیتروژن مایع یا Liquid Nitrogen که به اختصار LN2 نامیده میگردد، حالت مایع گاز نیتروژن خالص است. این مایع در اثر تقطیر جزء به جزء هوا استخراج گشته و اکثرا در کارخانه­ های تولید گازهایی نظیر CO2 و O2 تولید میگردد. این مایع بی­رنگ، بدون بو و دارای چگالی نیتروژن مایع 807Kg/m3 (حدودا 20% سبکتر از آب در حجم برابر) است.

همانگونه که آب در فشار یک اتمسفر در دمای 100 درجه سانتی گراد می­جوشد و به بخار آب تبدیل میگردد، نیتروژن مایع در دمای 196- درجه سانتی­گراد (تقریبا 77 کلوین در مقیاس مطلق، بطور دقیق تر 8/195- درجه سانتی گراد) جوشیده و به بخار خود یعنی گاز نیتروژن تبدیل میگردد.
پس وقتی از نیتروژن در حالت مایع سخن می­گوییم قطعا دمای آن بالاتر از 196- نخواهد است، زیرا چنانچه دمای آن به 195- برسد بخار شده و به گاز تبدیل می گردد.
این مایع در دمای 210- درجه سانتی­گراد نیز منجمد شده و به حالت نیتروژن جامد در می­آید. نیتروژن مایع نخستین بار در سال 1883 میلادی تولید شده است.

با توجه به دمای بسیار پایین و اینکه با کمترین تماسی با جسم گرمتر دمای آن از 196- تجاوز خواهد کرد، برای نگهداری و حمل و نقل آن باید از هرگونه تماس آن با اجسام دیگر ممانعت به عمل آورد، این جسم حتی میتواند هوا باشد، هوای عادی تقریبا 220 درجه سانتی­گراد گرم­تر از نیتروژن مایع است.
با این تفاسیر تنها راه حل استفاده از تانک های مخصوص حمل نیتروژن مایع است که دارای جداره خلاءمی باشند  و برخورد با فضای اطراف را تقریبا به صفر می­رسانند. این تانک­ها گران قیمت بوده و بسیار حساس و آسیب­پذیر می باشند. این تانک­ها می­توانند بسته به طراحی خود و عوامل دیگر از چند ساعت تا حتی یک سال نیتروژن مایع را نگهداری بکنند.

تانک ازت
آیا نیتروژن مایع منفجر میشود؟

خیلی از افراد با شنیدن نام نیتروژن وحشت می­کنند، شخصا با افرادی روبرو شده ­ام که بدلیل ترس از انفجار حتی جرات نزدیک شدن به آن را ندارند. این افراد تا حدی حق دارند از این مساله وحشت داشته باشند، چرا که نام نیتروژن آنها را به اشتباه انداخته و با هیدروژن یا اکسیژن مقایسه می­کنند.
هیدوروژن و اکسیژن بشدت قابلیت انفجار دارند ولی برخلاف آنها نیتروژن دارای قابلیت انفجاری نمی باشد.

ضریب انبساط نیتروژن مایع در دمای عادی (20 درجه سانتی گراد) نزدیک به 700 است و این بدان معنی است که یک لیتر نیتروژن مایع در صورت تبخیر برابر با 694 لیتر گاز نیتروژن خواهد بود.
بدین منظور توصیه می­شود از نیتروژن مایع در فضاهای بسته استفاده نگردد، زیرا تبخیر حتی چند لیتر نیتروژن مایع باعث افزایش درصد نیتروژن هوا و در نتیجه کاهش اکسیژن خواهد شد که این امر می­تواند موجب سردرد، بیهوشی و یا حتی مرگ گردد.
تماس با نیتروژن مایع نیز باعث سوختگی شدیدی شده که میتواند موجب از کار افتادن اعضا و یا حتی مرگ گردد.

موارد استفاده از تانک ازت در صنعت :

از ازت مایع در موارد بسیاری می توان استفاده کرد، از آن به صورت متداولی در محیط های آزمایشگاهی و برودت شناسی استفاده می گردد.
یک تانک ازت مایع برای نگه داشتن هر چیزی به صورت منجمد برای یک مدت طولانی ، یا به طور کلی به عنوان یک انتقال دهنده برای ازت مایع، می تواند بسیار مفید باشد. شما هم چنین می توانید انتظار دیدن مخزن ازت مایع در بیمارستان ها را داشته باشید.
ازت مایع یک نگه دارنده ی برودتی برای بسیاری از مواد انسانی نظیر خون و نطفه می باشد. هر بیمارستانی از تانک ازت مایع برای ذخیره سازی تخمک ها، نطفه، خون و حتی اعضای بدنی اهدا شده، استفاده می کند . در حقیقت، بیمارستان ممکن می باشد بزرگترین مصرف کننده ی مخزن های ازت مایع باشند .

آن ها معمولا به همان منظوری به کار گرفته می گردند که از تانک ازت مایع استفاده می گردد ، ولی دوباره برداشتن محتوا از آن ها آسان تر می باشد. یک تانک ازت مایع ممکن می باشد قفل هایی بر روی خود داشته باشد که بستن و باز کردن آن ها همیشه سخت باشد، ولی انتقال آن ها آسان تر می باشد چون اکثر آن ها به چرخ هایی مجهز هستند.
همان طور که اشاره شد، یک فریزر ازت مایع که با نام فریزر آزمایشگاهی نیز شناخته می گردد به منظور نگه داشتن مواد مهم در یک دمای ثابت می باشد.

از دیگر کاربردهای نیتروژن مایع می­توان به­ عنوان خنک ­کننده در صنایع مختلف و همچنین کاربردهای پزشکی (به عنوان مثال حذف ضایعات پوستی) اشاره کرد.

شرایط نگهداری نیتروژن مایع :

شرایط تانک ازت مایع شما می­تواند بد گردد اگر :
عمر تانک بیش از 10 سال باشد و خلاء خود را با گذشت زمان از دست بدهند .
باید بیشتر به نسبت سابق آن را پر کنید .
متوجه ی یک افزایش در مقدار ازت مورد نیاز برای پر کردن آن ، می شوید .
تانک ازت در حال عرق ریختن می باشد.
متوجه ی تشکیل شبنم اطراف بخش گردن مانند تانک می گردید.
پیچ خلاء نیست یا شل شده است .
زمانی که آهسته به تانک می زنید یک صدای زننده از آن به گوش می رسد .

تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ژنتیک‌، آسیب‌شناسی و بیوتکنولوژی

1. ترمال سایکلر
2. ترمال سایکلر گرادینت
3. Real Time PCR
4. سیستم اتوماتیک روبوتیکPCR
5. الایزا ریدر
6. الایزا واشر
7. الکتروفورز عمودی
8. الکتروفورز افقی
9. الکتروفورز دوبعدی
10. سیستم عکسبرداری از ژل
11. ترانس ایلومیناتور
12. هموژنایزر التراسونیک
13. هات بلاک

14. فرمانتور
15. اتاقک یو-وی (UV)
16. میکروسکوپInvert
17. میکروسکوپ الکترونی TEM / SEM / AFM
18. تانک حمل نیتروژن (گاز)
19. تانک حمل نیتروژن مایع
20. سمپلر ثابت، متغیر و چندکاناله
21. بورت اتوماتیک
22. سیستم تزریق نمونه (میکرو اینجکتور)
23. کروماتوگراف لایه نازکTLC
24. شیشه آلات آزمایشگاهی
25. چینی آلات آزمایشگاهی
26. مواد شیمیایی مربوطه

توضیح 2 مورد از تجهیزات : میکروسکوپ اینورت ، تانک حمل نیتروژن مایع

میکروسکوپ اینورت ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی ژنتیک‌، آسیب‌شناسی و بیوتکنولوژی

میکروسکوپ اینورت نوعی از میکروسکوپ و یک دستگاه آزمایشگاهی می باشد که در آن منبع نوری و متمرکز کننده ی آن در بالای صفحه رو به پایین قرار دارند ، در صورتی که عدسی های شیئی به طرف بالا در زیر صفحه واقع شده میباشد.

ساخت میکروسکوپ اینورت

متناسب با اندازه ی میکروسکوپ ، 4 یا 6 عدد عدسی شیئی که بزرگ نمایی متفاوتی داشته باشند ممکن می باشد در یک صفحه ی گردان قرار داده شوند . این احتمال نیز وجود دارد که این نوع میکروسکوپ ها دارای لوازم جانبی به منظور جا دادن دوربین های ویدیویی ، منابع نوری فلورسانس ، اسکن کانفوکال به همراه کاربرد های دیگر باشند .

در مقایسه با میکروسکوپ عمودی ، یک میکروسکوپ اینورت آزادی بیشتری در اختیار شما قرار می دهد .
در رابطه با میکروسکوپ های عمودی ، محدودیت اندازه ی نمونه یک ارتفاع متوسط 80 میلی متری و وزن 3 کیلوگرمی می باشد، که بستگی به عدسی های شیئی که به کار گرفته می شوند نیز دارد .

با میکروسکوپ اینورت شما این امکان را خواهید داشت که در مدت های کوتاه تر زمانی ، نمونه های بیشتری را بررسی کنید .
نحوه ی کار با یک میکروسکوپ اینورت به سادگی این می باشد که نمونه ی خود را روی صفحه قرار می دهید ، روی سطح یک بار فوکوس می کنید و تصویر آن را در پایان می گیرید . نمونه برای تمامی بزرگ نمایی ها به صورت متمرکز شده حفظ می گردد و نمونه های بیشتر از همان نوع در فوکوس یکسان هستند .

زمان استفاده از یک میکروسکوپ اینورت ، احتمال شکستن یک عدسی به درون نمونه وجود نخواهد داشت .
حتی برای زبده ترین افراد شکستن عدسی شیئی به داخل نمونه رخ می دهد . در مورد میکروسکوپ های عمودی این امر یک قضیه ی شناخته شده می باشد. به دنبال رخ دادن این اتفاق نه تنها باید هزینه ای برای خرید عدسی شیئی جدید صرف گردد بلکه این امکان نیز وجود دارد که نمونه از بین رود .

استفاده از میکروسکوپ اینورت به معنی صرفه جویی در وقت و هزینه ی آماد سازی می باشد.
آماده سازی نمونه امری محدود می باشد، از این نظر که نمی گردد نمونه را به همان حالتی که میباشد گرفت و روی صفحه قرار داد . علاوه بر این ، برای فرآیند آماده سازی فقط یک طرف نمونه لازم می باشد .

یک میکروسکوپ اینورت همگام با جهان عمل می کند .
عملکرد مغز زمان کار با یک میکروسکوپ عمودی سخت می باشد چون هنگامی که شما صفحه را به سمت چپ جا به جا می کنید ، تصویر نمونه ای که از بین عدسی های چشمی مشاهده می کنید به دلیل ساختار ابزار به سمت راست جا به جا می شود و باید گفت عکس این عمل نیز اتفاق می افتد .