شیشه‌آلات آزمایشگاهی و لوازم مصرفی

بمب کالریمتر ، شیشه‌آلات آزمایشگاهی و لوازم مصرفی آزمایشگاه

یکی از مهم‌ترین تست‌ها در زمینه ارزیابی مواد قابل اشتعال، تعیین گرمای احتراق می باشد. بمب کالریمتر وسیله‌ای می باشد که به منظور تعیین گرما یا مقدار کالری در نمونه‌های سوخت جامد یا مایع در حجم ثابت، به کار می‌رود. این دستگاه نمونه سوخت را سوزانده و گرمای حاصله را به جرم مشخص از آب منتقل می‌کند. با توجه به وزن نمونه سوخت، و افزایش دمای آب، عدد کالری محاسبه می‌گردد. عدد کالری در یک تست بمب کالریمتر، بیان‌کننده‌ی گرمای حاصل از احتراق به ازای جرم واحد نمونه سوخت است. این گرما به صورت حرارت تولید شده هنگام سوختن نمونه، به علاوه گرمای گرفته شده از بخار آب تولید شده، طی فرآیند‌های چگالش و خنک شدن تا دمای بمب،است.

دستگاه بمب کالریمتر متشکل از ، مخزن دوجداره‌ی بیرونی حاوی آب، بوته سوخت، بمب کالریمتر، مخزن کالریمتر ، واحد کنترل برای خاموش و روشن کردن همزن دستگاه و سیستم جرقه زن، یک دماسنج، و واحد شارژینگ اکسیژن مجهز به گیج فشار است. با توجه به این نکته که نتایج حاصل از این آزمایش درصورتی قابل اطمینان می باشد که احتراق باید در محیطی مناسب و درحضور اکسیژن کافی صورت گیرد روش آب‌بندی و روش احتراق منحصر به فرد استفاده شده در این دستگاه، این اطمینان را ایجاد می کند. محفظه‌ی کالریمتر و دیواره‌ی بیرونی از استیل ضد زنگ ساخته شده اند. جنس بمب کالریمتر از استیل ضد زنگ می‌باشد که توانایی تحمل فشارهای بسیار بالا را دارد.

اهداف آموزشی

به دست آوردن عدد کالری سوخت دلخواه
انجام آزمایش‌ها به منظور اندازه‌گیری گرمای احتراق
مقایسه گرمای احتراق به دست آمده با استفاده از نتایج تجربی و گرمای سوخت موجود در منابع علمی
رسم منحنی دما – زمان برای سوخت دلخواه

اجزای اصلی دستگاه
محفظه کالریمتر از استیل ضد زنگ
جاکت آب دوجداره از جنس استیل ضد زنگ، دارای ورودی و خروجی آب
هم‌زن الکتریکی دارای یک میله و دو تیغه (330 rpm)
واحد کنترل برای روشن و خاموش کردن هم‌زن و سیستم جرقه‌زن
واحد شارژ اکسیژن دارای گیج فشار
ترمومتر

دکانتور ، شیشه‌آلات آزمایشگاهی و لوازم مصرفی آزمایشگاه

یک قیف جدا کننده (دکانتور )به عنوان قیف استخراج یا قیف جداسازی، یا در گفتار به قیف Separator معروف می باشد، یک قطعه از ظروف و لوازم شیشه ای آزمایشگاهی می باشد که در استخراج های مایع – مایع برای جداسازی (پارتیشن بندی) اجزای یک مخلوط درون دو فاز حلال امتزاج ناپذیر از چگالی های مختلف استفاده شده می باشد، به طور نمونه یکی از فازهای دکانتور (قیف جدا کننده) آبکی خواهد است و دیگری یک حلال آلی لیپوفیلی غیرقطبی چون اتر – MTBE، دی کلرومتان، کلروفورم یا استات استیل خواهد است.

تمام این حلال ها یک بازنمایی یا تصویر شفاف و واضح بین دو مایع را تشکیل می دهد. دو لایه های تشکیل شده در دکانتور (قیف جدا کننده) معمولاً به عنوان فازهای آلی و آبکی معروف هستند. بیشتر حلال های آلی در بالای یک فاز آبکی یا مایع شناور می مانند. گویی استثناءهای مهم بیشتر حلال های هالوژن دار شده می باشند. حلال آلی که برای استخراج استفاده شده نبایستی با ماده ای که استخراج شده یا با آب واکنش نشان دهد. حلال آلی در دکانتور بایستی دارای یک نقطه جوش کم باشد طوری که به سهولت از محصول یا تولید زدوده یا برداشته گردد.

شرح کار دکانتور

یک فلاسک یا بالن جداکننده شکل یک مخروط با یک انتهای نیمکره ای را به خود می گیرد. آن دارای یک درپوش در بالا و یک شیر خروج در پایین است. قیف جداکننده (دکانتور ) در آ زمایشگاه ها استفاده می شوند از شیشه بروسیلیکات ساخته می گردند و شیرهایشان از شیشه یا PTFE ساخته می گردند. اندازه های دکانتور بین ml30 و L3 می باشند. در شیمی صنعتی قیف جدا کننده (دکانتور) دارای اندازه های خیلی بزرگتر و برای مقادیر زیادتری استفاده شده می باشد. طرفین سراشیب یا کج برای سانتریفیوژها آسان تر کردن شناسایی لایه ها طراحی شده است. خروجی کنترل شده – شیر برای تخلیه مایع از قیف طراحی شده میباشد. در بالای دکانتور یک اتصال به تدریج باریک شده استاندارد وجود دارد که با یک شیشه سنباده ای یا شیر تفلون متصل میباشد.

برای استفاده کردن از یک قیف جدا کننده (دکانتور)، دو فازها و مخلوط جدا شده در محلول از بالا اضافه شده با شیری که در پایین بسته میباشد، بعداً دکانتور بسته شده و به آرامی به وسیله برگرداندن قیف جدا کننده (دکانتور) برای چندین دفعه تکان داده شده، هرگاه دو محلول با همدیگر مخلوط گردند امولسیون های با قدرت تشکیل خواهد شد. بعداً دکانتور معکوس و وارونه شده و شیر به دقت برای رها کردن فشار بخار اضافی باز می گردد.

قیف جدا کننده برای اجازه دادن به جداسازی کامل فازها کنار گذاشته می گردد. بعد شیر بالا و پایینی باز شده و فاز کمتر یا پایین تر به وسیله گرانش رها می گردد. وقتی که فاز پایین تر رها و آزاد می شود شیر بالایی باید برای متعادل سازی فشار بین داخل دکانتور و اتمسفر باز گردد. وقتی لایه پایینی برداشته یا موازنه شد، شیر بسته شده و لایه بالایی از میان بالا درون یک قوطی یا محفظه دیگر ریخته می گردد.

قبل از استفاده از قیف جدا کننده (دکانتور)، مطمئن شوید که آن به طور امن در محل حلقه قرار گرفته است. هم چنین یک فلاسک ارلن مایر را در زیر دکانتور قرار دهید تا مطمئن شوید هر قطره ای که از آن بیرون می چکد درون فلاسک می ریزد. در نهایت، مطمئن شدن از آن، که شیر محکم بسته شده است، بسیار اهمیت دارد.

توصیه های ایمنی درمورد دکانتور

بزرگترین خطر وقتی از یک قیف جدا کننده دکانتور استفاده می کنید این است که فشار ایجاد شود. فشار در طی مخلوط کردن گازی که ناشی از واکنش هاست انباشته می شود. این مسأله را می توان به سهولت با گشودن دو شیر در بالای دکانتور حل کرد وقتی که مخلوط می کنیم. این بایستی با بالای قیف جدا کننده دکانتور در نگه داشته از بدنه انجام شود. وقتی آن را تکان می دهیم، شیر را در محل نگه دارید چون که ممکن است از جا دربیاید و مایعات بیرون ریزند. برای فایق آمدن بر این کار، فقط شیر را در محل با یک دست محکم نگه دارید.

لیست شیشه‌آلات آزمایشگاهی و لوازم مصرفی آزمایشگاه

1. ارلن
2. ارلن خلاء
3. بالن
4. بالن ژوژه
5. بشر
6. بمب کالریمتری شیشه‌ای
7. بورت اتوماتیک تک شیر
8. بورت ساده شیر تفلونی
9. بورت ساده شیر شیشه‌ای
10. بورت مخزن پلاستیکی
11. پتری دیش
12. پوار
13. پیپت
14. پیپت پاستور
15. پیپت ژوژه
16. پیکنومتر
17. تانک کروماتوگرافی
18. ترمو راکتور
19. ترمودانسیتومتر
20. ترمومتر
21. جار بی هوازی
22. جای لوله آزمایش
23. چسب اتوکلاو
24. دانسیتومتر شیشه‌ای
25. دسیکاتور شیر‌دار و بدون شیر

26. دکانتور
27. دین استارک با مبرد و بالن
28. سری کامل شیشه آلات سوکسله تقطیر
29. سری کامل شیشه آلات هضم و تقطیر
30. سل اسپکتروفتومتر شیشه‌ای و کوارتز
31. شیشه پودری و مایعی
32. شیشه در پیچ‌دار
33. شیشه گازشور
34. ظرف توزین
35. قیف ایمهوف
36. قیف دکانتور شیر تفلونی
37. قیف سینتر گلاس
38. کارتوش
39. کروزه چینی
40. کروزه قوچ
41. کلونجر تک شیر با مبرد و بالن
42. لاکتودانسیتو متر
43. لام و لامل
44. لوله آزمایش
45. مبرد حبابدار
46. مخزن بورت
47. مزور (استوانه مدرج)
48. مزور بلند شیشه ای پایه شش گوش
49. مگنت روکش تفلون
50. هیدرومتر

توضیح 3 مورد از  لیست شیشه‌آلات آزمایشگاهی و لوازم مصرفی آزمایشگاه

ارلن ، شیشه‌آلات آزمایشگاهی و لوازم مصرفی آزمایشگاه

ارلن مایر یکی از ظروف و شیشه آلات آزمایشگاهی پرکاربرد آزمایشگاه و به شکل مخروطی با گردن باریک شکل می باشد، از ارلن مایر برای نگهداری، مخلوط کردن محلول ها اندازه گیری مایعات و حرارت دادن محلول ها استفاده می گردد.

ارلن را اغلب از جنس بوروسیلیکات 3.3 که به حرارت مقاوم است می سازند و میتواند تا دمای 400 درجه سانتی گراد را تحمل کند و همین تحمل دمایی ارلن از نکات متمایز کننده ارلن مایر های با شیشه پیرکس اصلی و نمونه های مشابه تقلبی می باشد به طوری که نمونه های تقلبی تحمل دمایی بین 150 تا 300 درجه دارند.

باریک بودن دهانه ارلن مانع تبخیر زیاد محلول خواهد بود. دهانه ارلن را نیز می توان در صورت لزوم با چوب پنبه بست و محکم کرد.

ارلن ها در دو نوع دهانه بدون روداژ و روداژدار ساخته می شوند ، نوع روداژدار دارای دهانه ای سمباده ای شده با روداژ مشخصی در سطح داخلی،خارجی و یا در هر دو سطح می باشد که امکان اتصال و جوینت (Joint) شدن ارلن با اتصالات و رابط های شیشه ای با روداژ یکسان و تشکیل یک ست مشخص برای کاربردی خاص را می دهد شکل خاص مخروطی ارلن موجب می شود که ایستایی زیادی داشته باشد و به همین دلیل تقریباً هرگز واژگون نمی گردد.