فراورده های گوشتی سوسیس و کالباس

لیست تجهیزات و فراورده‌های گوشتی‌، سوسیس و کالباس

1. سیستم تمام اتوماتیک هضم و تقطیر
2. سوکسله اتوماتیک و دستی
3. دستگاه تعیین میزان فیبر خام اتوماتیک و دستی
4. بمب کالریمتر
5. واتر اکتیویته
6. کروماتوگراف مایع با کارایی بالا HPLC
7. کروماتوگراف گازی GC
8. جذب اتمی (Atomic Absorption)
9. آب مقطر‌گیری یکبار تقطیر
10. آب مقطر‌گیری دوبار تقطیر

سوکسله چیست ، فراورده‌های گوشتی‌، سوسیس و کالباس

فرانس وان سوکسله ( Franz Van Soxhlet )‌ در 12 ژانویه 1848 میلادی در برنو ( Brno ) متولد و در ماه می 1926 در سن 78 سالگی در شهر مونیخ آلمان درگذشت. وی پس از مطالعات فراوان در زمینه شیمی در سال 1872 به درجه دکتری نائل آمد. وی بعد از ارائه مقالات فراوان در ارتباط با شیمی فیزیولوژی شیر در سال 1873 و فرمول کره در سال 1876، موفق به ارائه یکی از کاربردهای بزرگ خود در زمینه تکنولوژی لیپیدها در سال 1879 گردید.

سوکسله بنیانگذار روش عصاره گیری چربی از شیر است که بعدها این روش در همه نقاط دنیا جهت استخراج لیپیدها از تمامی مواد بیولوژیکی به کار گرفته شد، و به روش سوکسله معروف گردید. برای استخراج و جدا کردن چربی مواد غذایی مختلف، از حلال های آلی استفاده میشود. در روش سوسکله نیز از همین اصل پیروی شده و با استفاده از اتر که در مجاورت ماده غذایی قرار میگیرد و سبب حل شدن چربی و رسوب در بالن انتهای سوکسله می گردد چربی استخراج می شود. با استفاده از تفاوت وزن بالن در قبل و بعد از آزمایش، وزن چربی مشخص می گردد.

در مرور زمان این روش آزمایشگاهی هرچه بیشتر تکمیل گردیده بگونه ای که در حال حاضر کاربردهای فراوانی را دارا میباشد. دستگاه سوکسله از سه بخش اصلی : استخراج کننده ( Extractor )‌، مبرد ( Condenser )‌ و بالن ( Flask )‌ تشگیل گردیده است.

استخراج کننده :

ماده مورد آزمایش توسط کاغذ صافی یا کارتوش در این بخش قرار میگیرد، آنگاه اتر پس از تقطیر، بر روی ماده ریخته شده و سبب حل شدن چربی آن میگردد. سیفون یا استخراج کننده دارای دو لوله جانبی با قطرهای متفاوت است. لوله جانبی با قطر ضخیم تر، جهت انتقال بخار اتر از بالن به داخل سیفون می باشد و لوله جانبی با قطر کمتر سبب مکش و انتقال اتر داخل سیفون به بالن میشود. لوله جانبی با قطر کمتر در وسط دارای یک حفره بوده که به امر سیفون اتر کمک می کند.

مبرد ( سرد کننده ) :

بخارهای اتر در این بخش تقطیر شده و به استخراج کننده بر میگردد. این قسمت دارای دو بخش ورودی و خروجی آب است. پس از ورود بخارات اتر به این بخش،‌در اثر سرمای آب، عمل تقطیر صورت گرفته و مایع اتر به داخل استخراج کننده برگشت داده میشود .

بالن :

اتر پس از مکش وارد بالن میگردد. در اثر حرارت هیتر، اتر بخار شده و از بالن به بخش سرد کننده می رود. چربی پس از استخراج در کف بالن جمع می شود. تفاوت وزن بالن در دو مرحله بعد و قبل از آزمایش نشان دهنده وزن چربی خواهد بود.

در ابتدا روش سوکسله با استفاده از این شیشه آلات و هیترهای آزمایشگاهی انجام می شد، اما به دلیل وجود درصد بالایی از خطای کاربری و یا هدر رفت حلال بدلیل چفت نبودن اتصالات سیستم و همچنین خطر شکستن قطعات در حین آزمون، دستگاه تمام اتوماتیک سوکسله تولید شد. اساس کار این دستگاه درست مشابه سوکسله های اولیه می باشد ، در این سیستم هر سه بخش سوکسله همراه با هیتر در یکجا متمرکز شده است و کنترل دقیق دمای حلال و زمان آزمون به عهده دستگاه میباشد، همچنین هدر رفت حلال ها در این سیستم به حداقل ممکن رسیده می باشد و کاربرهای غیر حرفه ای نیز میتوانند به راحتی با دستگاه کار کنند.

فراورده‌های گوشتی‌، سوسیس و کالباس و کمپانی hanon

کمپانی Hanon به عنوای بزرگترین تولید کننده سیستم های آنالیز مواد غذایی از جمله سوکسله و کجلدال در کشور چین فعالیت خود را از سال 2007 میلادی آغاز نموده و موفق به دریافت گواهینامه های ISO9001 . FDA . CE طی سالهای اخیر شده است. همچنین صادرات محصولات این کمپانی به کشورهای آمریکا ، کانادا ، سوئیس ، ایتالیا . فرانسه . کره . روسیه ، سنگاپور ، برزیل ، اوکراین ، ترکیه و ایران نشانگر کیفیت قابل توجه این محصولات می باشد.