نفت و گاز و پتروشیمی

انواع ویسکومتر ها

ویسکومترهای U شکل (U-tube viscometers)

این نوع ویسکومتر ها ( ویسکوزیمتر ) بیشتر به افتخار ویلیام استوالد(Wilhelm Ostwald) با عنوان ویسکومتر استوالد(Ostwald viscometers)شناخته می گردند که به ویسکومتر های شیشه ای مویین هم مشهور می باشند.از انواع دیگر می توان به ویسکومتر های آبلهود(Ubbelohde viscometer) اشاره نمود.این نوع ویسکومتر ( ویسکوزیمتر )اساسا از یک لوله شیشه ای U شکل که بصورت عمودی و در یک حمام کنترل دما قرار دارد تشکیل شده می باشد.

در یک سمت این لوله یک مقطع عمودی با قطر باریک که دقیقا اندازه گیری شده می باشد قرار دارد(یک لوله موئین با قطر مشخص).در بالای این قسمت یک منطقه بر آمده قرار دارد و یک بر آمدی دیگر پایین تر از آن در سمت دیگر لوله قرار داده شده می باشد که در هنگام استفاده سیال بوسیله یک مکنده(Suction) از محفظه پایینی به محفظه بالایی کشیده می گردد و سپس اجازه داده می شود تا از طریق لوله موئین به محفظه پایینی جریان یابد.

دو نشانه موجود در بالا و پایین محفظه بالایی حجم مشخصی را نشان می دهند که زمان مورد نیاز تا انتقال سیال بین این دو نشان با ویسکوزیته جنبشی متناسب می باشد.اکثر واحد های تجاری یک فاکتور تبدیل برای این مورد تهیه می کنند که با یک مایع با مشخصات کاملا معین(مثلا آب مقطر) کالیبره می گردد.

.

ویسکومتر شیشه ای ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی

یکی از کاربردی ترین شیشه آلات آزمایشگاهی ویسکومترهای استوالد و آبلهود هستند.

ویسکومترهای سقوطی (Falling sphere viscometers)

قانون استوکس (Stokes’ law) اساس ویسکومتر های سقوطی ( ویسکوزیمتر سقوطی ) را تشکیل می دهد.در صورتی که سیال بصورت استاتیک در داخل یک لوله عمودی شیشه ای قرار دارد اجازه می دهیم یک شار فلزی کوچک که اندازه و دانسیته آن مشخص می باشد در داخل سیال سقوط کند .اگر شما بتوانید سرعت سقوط شار ( مدت زمان لازم برای عبور شار از میان دو شاخص) را به درستی ثبت نمایید(برای راحتی کار و دقت بالا می توان از حسگر های الکترونیکی برای این کار استفاده نمود). با در دست داشتن سرعت شار،اندازه و دانسیته شار و دانسیته سیال مورد نظر می توان از قانون استوکس برای محاسبه ویسکوزیته سیال استفاده نمود.یک سری از گلوله های فلزی با اندازه ها متفاوت جهت بالا بردن دقت محاسبات باید به کار گرفته گردند.

ویسکومترهای لرزشی ( ویسکوزیمتر لرزشی ) ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی

مبنای کار ویسکومتر های لرزشی Vibrational viscometers اندازه گیری مقدار کاهش نوسانات الکترومغناطیسی لرزاننده هنگام لرزش در داخل سیال مورد آزمایش می باشد.لرزاننده معمولا بصورت دورانی(بوسیله یک سگدست متصل به یک موتور الکتریکی) یا ارتعاشی(بصورت دیاپازونی) کار می کنند .هر قدر ویسکوزیته سیال بالا باشد به همان میزان هم میزان افت لرزش های ایجاد شده توسط لرزاننده بیشتر خواهد بود.

دستگاه فلش پوینت یا تست نقطه اشتعال ، تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی

دستگاه فلش پوینت یا تست نقطه اشتعال یک دستگاه آزمایشگاهی برای تعیین نقطه اشتعال است ؛ کمترین دمایی را که در آن ، یک ماده ی فرار می تواند تبدیل به بخار گردد را نقطعه ی اشتعال گویند و آن ماده در این دما یک مخلوط اشتعال پذیر با هوا را شکل می دهد . برای اندازه گیری نقطه ی اشتعال نیاز به یک منبع احتراق است . زمانی که منبع احتراق را حذف کنیم فرار که در نقطه ی اشتعال خود قرار دارد دست از سوختن می کشد .

علت عمده ی اندازه گیری نقطه ی اشتعال با استفاده از دستگاه فلش پوینت ، سنجش خطر امنیتی یک مایع در رابطه با اشتعال پذیری آن و سپس دسته بندی آن مایع در یک گروه مشخص شده از مواد خطرناک است . این نوع گروه بندی برای هشدار در مورد با یک ریسک یا خظر در طول کار استفاده می گردد تا در نتیجه ی آن زمان ساخت ، ذخیره سازی ، انتقال یا استفاده از مایع احتیاط های لازم لحاظ گردد. در خصوصیات محصول و هم چنین توضیحات آن پیش نیاز های نقطه ی اشتعال ذکر شده میباشد.

چه نقطه ای را نقطه ی اشتعال گویند ؟

الزاما کمترین دمایی را که در آن بخار های ناشی شده از یک نمونه ی تحت تست با هوا ترکیب می گردد تا مخلوط قابل اشتعالی شکل گیرد را نقطه ی اشتعال یک ماده ی سوختنی گویند و در این دما به کار گیری یک منبع احتراقی باعث مشتعل شدن نمونه می گردد.

در بین مشخصات یک نمونه ، مقادیر نقطه ی اشتعال نیز قید می شود که هدف از آن کنترل کیفی و هم چنین کنترل خطر اشتعال پذیری می باشد . باید گفت هر چه دمای اشتعال پایین تر باشد ، خطر در سطح بالاتری قرار دارد . تغییر در نقطه ی اشتعال می تواند به معنی حضور آلاینده های فرار بالقوه خطرناک یا استحاله ی یک محصول به واسطه ی محصول دیگر باشد .

انواع دستگاه فلش پوینت ( تست نقطه اشتعال )

اندازه گیری نقطه ی اشتعال عموما توسط دستگاهی صورت می گیرد که نام آن دستگاه فلش پوینت می باشد و دارای دو نوع ” دستگاه فلش پوینت با سیستم رو باز ” یا ” دستگاه فلش پوینت با سیستم رو بسته ” است . نوع رو باز ، تست هایی هستند  که برای انجام ملزوم به رعایت قوانین و پیش نیاز های خاصی هستند و برای تقلید شرایط در فضا های باز استفاده می گردند  در حالی که نوع دوم یعنی ” دستگاه فلش پوینت رو بسته ” عبارتند از تست هایی که در اکثر موقعیت ها بسته تر  هستند .

یعنی محلی که فضا محدود میباشد. در هنگام استفاده از سیستم های رو بسته به طور معمول نتایجی به دست می آیند که کمتر تحت تاثیر شرایط آزمایشگاهی قرار می گیرند و در نتیجه نتایج هم دقیق تر و هم امن تر هستند . در این دستگاه سر بسته 4 شکل اصلی از تست های سر بسته وجود دارند که برای تست سوخت ها و دیگر مواد به طور ملی و بین المللی مشخص می شوند و عبارتند از : تست Pensky-Martens ( پنسکی – مارتنز ) ، Tag ، Abel ، Setaflash .

لیست تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی

1. دستگاه تست نقطه ذوب و نقطه انجماد Melting& Freezing Point
2. دستگاه تست نقطه اشتعال Flash Point
3. رنگ سنج مواد نفتی پتروشیمی
4. رنگ سنج Saybolt
5. کمپراتور رنگ‌سنجی ASTM D1500
6. دستگاه تعیین میزان نمک در نفت خام
7. ویسکوزیمتر کینماتیک
8. حمام ویسکوزیمتر ( بن ماری ویسکوزیته)
9. دستگاه اندازه‌گیری ویسکوزیته در سرما
10. بن ماریسیرکولاتور (حمام سیرکولاسیون)
11. دستگاه تعیین نقطه آنیلین
12. دستگاه تعیین نقطه ابری شدن
13. دستگاه تعیین نقطه ریزش
14. تقطیر اتوماتیک نفتی
15. دستگاه تقطیر نیمه اتوماتیک 2 خانه
16. دستگاه تقطیر در سرما
17. دستگاه تعیین میزان خاکستر در مواد نفتی
18. دستگاه تعیین پایداری بنزین در برابر اکسیداسیون
19. دستگاه تعیین میزان اسیدی بودن مواد نفتی
20. دستگاه تعیین فشار بخار محصولات نفتی
21. دستگاه تست نقطه دودزدایی برای نفت
22. دستگاه تعیین تست کف کردن نفت و روغن
23. دستگاه تعیین تست کف کردن روغن و گریس در دمای بالا
24. دستگاه تست پایداری روغن در برابر اکسیداسیون

25. دستگاه دانسیتومتر
26. دستگاه تست میزان خوردگی مس توسط محصولات نفتی
27. دستگاه گام تستر
28. دستگاه تعیین میزان خورندگی گاز مایع
29. دستگاه تست نفوذ پذیری در روغن و گریس
30. دستگاه اکتان انالایزر جهت تعیین عدد اکتان
31. دستگاه مرکاپتان آنالایزر
32. دستگاه تست آب موجود در محصولات نفتی
33. دستگاه تعیین تست ناخالصی برای نفت خام و مشتقات نفتی
34. دستگاه سانتریفیوژ مواد نفتی
35. اسپکتروفتومترUV VIS
36. مادون قرمز FITR
37. جذب اتمی شعله و کوره (Atomic Absorption)
38. کروماتوگراف گازGC
39. کروماتوگراف مایعHPLC
40. تانسیومتر کشش سطحی و بین سطحی مایعات نفتی
41. پتانسیومتر
42. کارل فیشر تیتراتور
43. مواد شیمیایی مربوطه

توضیح 2 مورد از تجهیزات و لوازم آزمایشگاهی نفت و گاز و پتروشیمی

ویسکوزیمتر

اولین سوالی که با خواندن واژه ” ویسکومتر یا ویسکوزیمتر ” در ذهن ایجاد می‌گردد، آن می باشد که واژه ویسکوزیته که در این اصطلاح استفاده شده می باشد ، به چه معنا می باشد؟ ویسکوزیته بخش اصلی ویسکومتر را تشکیل می‌دهد و با نام گرانروی نیز شناخته می‌گردد. ویسکوزیته یک مایع، اندازه‌گیری مقاومت مایع به تغییر شکل تدریجی می باشد که به واسطه تنش‌های برشی و یا تنش‌های کششی ایجاد می‌شود. در مایعات، ویسکوزیته به معنای غیر رسمی “غلظت” نیز شناخته می‌گردد. برای مثال، ماده‌ای مانند عسل، ویسکوزیته بالاتری نسبت به آب دارد.

ویسکومتر ها ( ویسکوزیمتر )، برای اندازه گیری ویسکوزیته مایعات طراحی شده‌است. اندازه‌گیری ویسکوزیته مایعاتی که جریان دارند و در نتیجه ویسکوزیته متفاوتی خواهند داشت، به واسطه رئومتر انجام می‌گیرد.

ویسکومتر ( ویسکوزیمتر ) چیست؟

در حالت کلی در یک ویسکومتر دو حالت وجود دارد:
یا مایع ویسکوز ساکن می باشد و یک شی جانبی در داخل آن (ابزار اندازه گیری ویسکوزیته) حرکت می کند و یا وسیله اندازه گیری ویسکوزیته ساکن است و سیال ویسکوز حرکت می کند.نیروی کششی که سبب ایجاد حرکت نسبی سیال نسبت به سطح می گردد می تواند به عنوان عاملی برای اندازه گیری ویسکوزیته به کار گرفته گردد.حالت جریان باید به گونه ای باشد که عدد رینولدز به حدی کوچک باشد که بتوان جریان را آرام فرض نمود.

در دمای ۲۰ درجه سلسیوس ویسکوزیته آب ۱٫۰۰۲mpa.s می باشد و ویسکوزیته جنبشی آن (نسبت ویسکوزیته با دانسیته) برابر با ۱٫۰۰۳۸mm2/s است لازم به ذکر می باشد مقادیر فوق جهت کالیبراسیون ویسکومتر ها ( ویسکوزیمتر ) به کار می رود.